EAT IN

Eating lunch out is getting expensive! To get a simple combo from Carl’s Jr. or Subway you have to pay $7 or $8. That’s a lot of money when you think about it. If you eat lunch out 5 days a week you’re spending upwards of $35. And, if you’re like me, by the time you get home at the end of the day you don’t feel like cooking so you eat out again. It’s scary when you think about it, and I’m not even thinking about the health aspect of it all. Yikes!

With that in mind, here’s my challenge for you. Join me in an attempt to save a little money, and hopefully eat healthier, this month by bringing a sack lunch to work. Eating out is soo OUT. Let’s EAT IN! Today doesn’t count because I haven’t done any grocery shopping yet and was forced at gun-point to eat at Carl’s Jr. but I’m going to commit to bringing a sack lunch to work every day this month. It’s time to set aside the burgers and fries, no matter how tasty they are. You’re pocket-book will appreciate it, and so will your body.

Who will join me in this challenge?

Advertisements

2 thoughts on “EAT IN

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s